Építkezés a mi szemüvegünkön keresztül - A gondolat csírájától a telekvásárlásig

Harmadik várandósságom végén, a fészekrakó ösztönömnek köszönhetően fogtuk a sátorfánkat és építkezésre adtuk a fejünket. Így esett, hogy az utolsó pillanatban ki tudtuk használni az 5%-os ÁFA adta lehetőségeket, igénybe vettük az emelt hiteles CSOK-ot, és kombináltuk a magasba szökő ingatlanárakkal.

Ha valaha kacérkodtál már a gondolattal, hogy új otthonba költözz, meríts egy kis bátorságot a mi példánkból:

Az építkezésben nagy hasznunkra vált az Építem a házam könyvsorozat. Lépésről lépésre segített átgondolni, mérlegelni a lehetőségeket, és sikerült olyan kompromisszumokat meghozni általa, amik segítségével összességében elégedettek vagyunk (leszünk) a végeredménnyel.

20190916_122824_1.jpg

Használt vagy új építésű?

Először is mérlegeltük, hogy miért szeretnénk kertes házba költözni? Használt, vagy új építésű felelne meg jobban az igényeinknek, pénztárcánknak?

A mi igénylistánk pl. így nézett ki (2018 őszén hoztuk a döntésünket, a mi szempontrendszerünk akkor volt aktuális! Ennek megfelelően ha használni szeretnéd, muszáj utánajárnod az aktuális lehetőségeknek!):

tablazat_1.jpg

Összességében a következő okokból döntöttünk az építkezés mellett:

  • Mind külön szobát szerettünk volna magunknak, fontos volt továbbá a jó közlekedés, és a használt lakáspiacon a mi keretünket figyelembe véve nem találtunk állapotában is megfelelő házat.
  • A mienk is a fenti szempontok miatt jó áron kelt el (természetesen felújítottuk előtte, és nagy gondot fordítottam a hirdetés megjelenésére is), de mégsem tudta felvenni a versenyt a hasonló állapotú, nagyobb lakások árával.
  • A CSOK nyújtotta lehetőségeket akkor még (2018 őszén) csak új építésű ingatlanra tudtuk maximálisan kihasználni. Ha időben lépünk, és találunk egy generálkivitelezőt, aki 2019.12.31-ig vállalja a ház teljes felépítését, 5%-os ÁFÁ-val építkezhetünk.
  • A mi pénztárcánknak megfelelő ingatlanok nagyon lepusztultak voltak, így még több pénzre lett volna szükség (és időre) a felújításhoz. Három pici gyerekkel amellett döntöttünk, hogy generálkivitelező végezze a munka dandárját, és ha megoldható, minél előbb végezzen.

(Ellenben ha te nem ezt az utat választod, íme egy fergeteges összeállítás arról, hogy mit is kell érteni egy-egy hirdetés szövegén... Hátha segít a döntésben.)

Tégla vagy valami más?

Még a tervező megkeresése előtt eldöntöttük, hogy miből szeretnénk építkezni: Könnyűszerkezetes ház mellett tettük le a voksunkat, mert aránylag gyorsan felépíthető, jó energetikai besorolású ház kerekedhet belőle, számunkra megfizethető áron. A Horizont Global Kft.-n keresztül találtuk meg a kivitelezőnket, mert az acélszerkezetre nagycsaládos kedvezményt biztosítottak (10%).

*Kitekintés: Mennyit fogunk fizetni?

Ha már ki tudtunk szedni négyzetméterárat a lehetséges kivitelezőktől, akkor  mindig a bruttó négyzetméterre fogjuk megkapni. Tehát, ha egy 100 nm-es házat szeretnénk, annál a falvastagságok miatt kb. 120 nm bruttó alapterülettel lehet számolni. Téglaháznál több is lehet a különbség, falvastagságtól függően! Könnyűszerkezetes ház esetén vékonyabb falakkal érhetjük el ugyanazt az energetikai besorolást. Végeredmény: Több hasznos alapterület!

Ilyenkor már vagy van egy telkünk, vagy a tervező segítségével keresünk, vagy olyan kivitelezőt találtunk, aki telekkel együtt árulja a házat.

telek.jpg

Segítség telekvásárláshoz 

Egy kis szótár telkes hirdetésekhez:

  • Elvehetetlen panoráma = hegytetőn van, autó nélkül felejtsd el...
  • Közel a központhoz = vagy a főutcára nyílik, vagy csak nagyon zajos...
  • Természet közeli = A szomszédban legelő vagy erdő van. A betörők könnyebben látogathatnak be hozzád...
  • Az új tulajdonos saját igényei szerint alakíthatja = elhanyagolt, bozótos
  • Közmű beköthető az utcáról = plusz költségként számolj vele!
  • Saját használatú úttal = nyeles telek
  • Hamarosan lakóterületté lesz minősítve = Majd egyszer, csak győzd kivárni...

1. Telekválasztásnál fontos szempontok:

  • Milyen a besorolása? Mekkora a beépíthetősége? A helyi építési szabályzatban lehet tájékozódni arról, hogy mit is építhetünk az adott telekre. 
  • A beépíthetőség szempontjából mekkora maga a telek?
  • Be vannak-e vezetve a közművek? Ha nem, mindenképp plusz költséget fog jelenteni, számolni kell vele!
  • Milyen a tájolása? Általánosságban elmondható, hogy a hálószobáknak a hűvösebb oldalak a megfelelőek, nappali délen tökéletes, fürdőszobák szomszéd felé, ahova egyébként se tennél nagyobb ablakot. Mi D-É (délre van az utcafront) tájolásút választottunk, így nyáron a ház árnyékot vet a kertre, nem kell délutánig várni, hogy ki lehessen menni.
  • Milyen a lejtése? Egy lejtősebb telekre építkezni nagyobb költségeket jelenthet (szuterén kialakítása miatt)
  • Vannak-e rajta kivágandó/megtartandó növények/bontandó ház vagy sem? Ezek felszámolása is költség lesz a későbbiekben, vagy pluszmunka nekünk, ha saját magunk vágnánk neki.
  • Milyen széles az utcafront? Ez jelentősen meghatározza majd azt, hogy mekkora lesz a házban a közlekedő például. Egy négyzethez hasonlító alapterületnél lényegesen kisebb lesz ez a holttér.
  • Milyen az utca burkolata? Ez egy esős-magassarkús munkahelyi tárgyalásnál kulcsfontosságú lehet, ha nincs autónk.
  • Milyen a környék, az utca benyomása? Egy zajosabb utcában, ahol a szomszédok folyamatosan kiabálnak egymással gyanús lehet.

Ezen a ponton vagy tervező segítségével vagy saját szempontlista alapján eldönthetjük, hogy az adott telek megfelel-e az igényeinknek és a költségvetésünknek. 

2. Keresésnél főként az ingatlan.com-on böngésztünk, a google térkép  segítségével pedig megkerestük az adott telket/házat, így még a látogatás előtt kiderült, hogy a környék egyáltalán megfelelő-e számunkra.

Hogyan találtuk meg vaktában őket? A képek alapján meg tudjuk határozni az ingatlan tájolását, a szomszédos házak, illetve az adott ház homlokzatából következtetve a tetők segítségével, esetleg villanyvezetékek behatárolásával, leírással (közelben ezazamaz, stb.) egész jól kideríthető, hogy a település melyik részén kell keresgélnünk. Nekünk egy-két kivétellel sikerült ez alapján megtalálnunk, amiket kinéztünk.

3. Mielőtt ajánlatot tennénk, mi elmentünk egy körre kettesben átbeszélni a látottakat és mérlegelni, hogy erre számítottunk-e, mi legyen a stratégia, mi az a pont, amikor elengedjük (ne költsük már az összes pénzünket el csak a telekre...). Ezután visszamegyünk, és közöljük a szándékainkat (csak annyit, ami rájuk tartozik).

4. Az alku:

  • Mindenképpen reális fenntartásokat közöljünk, nem kell irreálisan kritizálni az egészet, mert azt is mondhatja az eladó, hogy akkor nem adja el nekünk. Mi elmondtuk, hogy mi tetszett meg a telkében, hogy másokat is néztünk (tehát nem ez az egyetlen, ami szóba jöhet nálunk), hiányzott a villany, és a vasút közelsége miatt se volt széleskörűen népszerű a telek.
  • Előny lehet, ha a pénz már rendelkezésre áll (nem kell várni pl. hitelre) egy összegben. Ajánljunk egy nem túl szemtelen árat (kb.: 10%-kal kevesebbet).
  • Alku közben figyeljük a partnert, mert mindenki másképp viselkedik az adott helyzetben: Van, aki szabadulna bármennyi pénzért az ingatlantól, velük könnyen dűlőre fogunk jutni, de azért járjunk utána, hogy mi áll mögötte... Van azonban olyan is, aki meg nyerni szeret, náluk hagyjuk, hogy ők legyenek nagyvonalúak (az előre megbeszélt keretek között!), esetleg láttathatjuk, hogy nagyon át kell gondolnunk az ajánlatát, mert a "határainkat súrolja" (nem biztos, de nem kell tudnia, hogy milyen költségvetésünk van...).
  • Az alku folyamata addig tart, amíg mindkét fél számára megfelelő árig jutunk

5. Ezután foglalót/előleget teszünk, ügyvéd segítségével szerződést kötünk, kifizetjük az illetéket, ha van.

Ezekről a hivatalos háttérmunkákra később visszatérünk, mert egy építkezés alatt több helyen is észben kell tartani ezeket a teendőket, így egy helyen meglesznek majd. 

6. Gratulálok, megvan a telek! :-)

Címkék: Építkezés