Pénztár - kezdőknek
Világ életemben gyűjtögetős típus voltam, így nekem sok apróság alap a pénzkezeléssel kapcsolatban, ami másoknak nem evidens.
Általában úgy tekintünk a pénztárcánkra, hogy addig tudunk költeni, amíg van benne pénz. Ha a telefonszámlára nem jut, mert hó végén van, akkor nem gond, ha kicsit csúszunk vele... Ez nem éppen előrelátó gondolkodás, nem praktikus és nem visz előbbre.
Az alábbiakban összeszedtem pár dolgot, ami gyökeresen megváltoztathatja az életminőségedet. Nem túlzok. A pénz egy eszköz. Egy tárgy, ami segítségével gondoskodhatsz magadról. Ha bölcsen használod, nem leszel többet kiszolgáltatva neki.
A lenti tippek akkor lesznek számodra használhatóak, ha őszintén változtatni szeretnél, képes vagy önkritikát gyakorolni, majd előre tekintve elhagyni az esetleges rossz szokásaidat, felvenni új szemléletet az anyagiak terén, végül élvezni szeretnéd a kemény munkád gyümölcsét.
1. Kezdj új lapot:
Remélhetőleg egy A/4-es elég lesz (de excelt is használhatsz): Az egyik oldalra kezd el összeírni a fix kiadásaidat
- számlák,
- esetleg hitel vagy tartozás valakinek
- ennivaló (de ha nem tudod mennyi, vezesd egy hónapig, utána eldöntheted, hogy ezzel az értékkel számolsz-e ezentúl vagy faragsz valamiből),
- utazási költségek (jegy, bérlet, autó)
- egészségügyi kiadások (ide értve a tisztálkodáshoz szükséges kiadásokat),
- gyerekkel kapcsolatos költségek (opcionális),
- állat tartáshoz kapcsolódó költségek (opcionális),
- stb.
A másik oldalra a fix bevételeidet jegyezd fel.
A kettő különbségéből egész pontos következtetést lehet levonni arról, hogy mennyi az egyenleged: ha a bevétel-kiadás=pozitív, akkor jó úton jársz, ha negatív, akkor jöhet a finomítás:
2. Egy eléggé megosztó kérdéssel kezdek, de sajnos vagy sem, ide tartozik: Minimálisan a fix kiadásaidhoz elegendő-e a bevételed? A kérdés nem azt sugallja, amit mögé olvasol, nem kell feltétlenül felmondanod a munkahelyeden és nem kell minden állást visszautasítanod, amíg nem jön az álomfizetés. Egyszerűen gondold át, hogy elég-e a fizetésed a fix kiadásaidra, vagy változtatnod kell valamin?
Ide tartozik az is, ha a fix kiadásaidat kell csökkentened (például autó helyett bérletet veszel, vagy a környéken keresel állást, hogy az utazási költségeket megspórold).
3. Mivel egy átlagos életvitel nem csak fix kiadásokból áll, itt az ideje megnézned, hogy mire szeretnél ("jó lenne ha beleférne") még költeni rendszeresen.
Fontos, hogy csak azzal a pénzzel számolj, ami a fix költségek levonása után marad, ne azzal, ami a bankszámládon/pénztárcádban van!
Ha látod, hogy mennyi pénzed marad, amit szabadon felhasználhatsz, könnyebben el lehet dönteni, hogy a fodrász, edzés, szórakozás, nasik, esetleg valami nagyobb projekt (utazás, felújítás, lakáscsere, autó...) milyen mértékben férnek bele a keretedbe.
4. Pár hónap odafigyelés után elkezdhetsz stratégiákat kidolgozni a tartalék képzésre, illetve hosszabb távú célok kitűzésére.
Ilyen például, hogy milyen költségeket tudsz megfogni: Inkább otthon főzöl vagy olcsóbb a menza? A cél eléréséért le tudsz mondani a dohányzásról, alkoholról, bolti édességekről, esetleg kisebb csomagú előfizetés is elég lenne (tv, internet, telefon...), autó helyett olcsóbb lenne ha biciklivel, rollerrel vagy tömegközlekedéssel közlekedni, ...
Ezek nem rossz dolgok, és nem feltétlenül pazarlás, ha megengedheted magadnak és örömöt okoznak. Ha viszont csak akadályoznak téged, akkor egyszerűbb nemet mondani rájuk, mint valami fontosabbról lemondani.
5. Az első lépésként azt tanácsolnám, hogy amíg hozzászoksz, addig csak a legszükségesebbekre költs, lásd a szemeddel is, hogy mennyi pénzt tudsz így megtakarítani a következő fizetésig.
Utána természetesen jöhet a lazítás, csak más szemszögből: Mennyit tudsz biztosan és minimálisan félrerakni úgy, hogy az semmi esetre se bántsa a fix költségeket (ha bármi közbejönne). Ennyit próbálj meg tartaléknak hagyni, csak végszükség esetén költs bele! A többit kezelheted rugalmasan: Ha több marad, örülsz neki, ha csak annyi, amennyit terveztél, akkor is légy büszke magadra, ez egyáltalán nem könnyű!
6. Sokak számára csábító valamit részletre megvásárolni. Ezt ha tetszik, ha nem nevezzük nevén: hitel. Valóban megengedheted magadnak azt a dolgot, amit kinéztél, vagy csak csillogott és megkívántad?
Ha kedvet kaptál elindulni egy olyan úton, ahol nem a pénz ural téged, hanem szeretnéd még tudatosabban kezedbe tartani a gyeplőt, látogass el a www.konyhakontrolling.hu-ra és vedd uralmad alá életednek ezt a területét is!
Sok sikert!