Extrém kihívás: Iskola- és óvodakezdés egyszerre!
Általánosságban azt szokták javasolni, hogy az ideális korkülönbség a gyerekek között 2-3 év. Ezt mi mindhárom porontyunknál tartottuk is, és idén szeptemberre értünk el az igazi kihíváshoz, amitől hivatalosan minden szülőnek rettegnie kell: Az iskolakezdés és óvodakezdés, ráadásul egyszerre!
Saját példánkon keresztül szeretném megmutatni, mennyi jogalapja van az általános félelmeknek.
Iskolakezdés:
Anyagiak tekintetében valóban elgondolkoztató, hogy összesen mennyibe kerül egy gyerek iskolai kezdőfelszerelése, ezt nem szeretném számosítani (többen megtették már előttem), akadnak azért lehetőségek, amikkel csökkenthető a végösszeg, például, ha nem ragaszkodunk feltétlen ahhoz, hogy mindent újonnan szerzünk be.
Mi úgy kíméltük a közös kasszát, hogy júniusban már megkaptuk a bevásárlólistát, és nem augusztusban jutottunk el a boltig, hanem 3 nagyobb részre osztva szereztük be a dolgokat. Az utolsó hétre hagytam viszont a ruha illetve a cipővásárlást, így biztosan nem növi ki az ünneplőcipőjét az évnyitóra, és a tornaruhából se fog kilógni a pocakja.
Készítettem egy listát arról, amivel tudtok előre készülni (június előtt, akár már előző év végétől), mert biztosan fog kelleni:
Matematika:
- 2 db négyzetrácsos füzet, korongok, logikai készlet, színes pálcika, óralap, hőmérő, 2 db dobókocka
Magyar, környezet, etika:
- 2 db 14-32-es füzet, 2 db sima füzet
Rajz:
- hegyes olló, 2 db 2B-s ceruza, papírdosszié
Tele tolltartó
- 2 db HB-s ceruza, színes ceruzák, radír, 2 db postairon, rövid vonalzó, tetővel ellátott hegyező (két méretű ceruzához)
Ezeknél jóval több minden kellett végül, de ezek olyan általános dolgok, amiket nem befolyásol az adott termék fajtája.
Reflexiók így szeptember végén:
- A gyerkőc az új környezetben akkor sem ismeri fel a saját holmiját, ha együtt vásároltátok! Mindenképp találj módot a címkézésre (még zokni téren is! Ez nem vicc!)!
- Az órarend az első hetekben változhat, ne lankadjon a figyelmed, különben otthon fog maradni valami! Esetleg előfordulhat, hogy nem jókor érkezel a csöppségért...
- Tartsátok a kapcsolatot a többi szülővel, így kisebb a lehetősége, hogy 1-2 házi feladat kimarad.
- Ne vedd túl komolyan, attól a csemete is görcsösebb lesz és neked se tesz jót. Legközelebb majd jobban sikerül/nem marad otthon/jobban vigyáz rá/nem hagyja el... :-)
- Tornaóra: Tanítsd meg neki (Szerintem egy nyár elég lesz gyakorolni, de kevesebbet nem javaslok!), hogy úgy öltözzön át, hogy egyszerre csak egy ruhadarabbal foglalkozzon: Vegye ki a zoknit, cserélje ki; utána a nadrágot vegye át, majd a pólót... Mind egy helyre kerüljön, különben 95%, hogy el fogják vinni az iskolai manók, vagy a saját lábán vándorol el (nálunk egy tornacipő egy pár fehér zokni társaságában ment kirándulni, azóta is várjuk őket vissza)... :-)
--------------------------------------------------------------------------
Óvodakezdés
Az óvodába főleg ruhák fognak kelleni, főleg váltó, és többféle cipő, mint amit esetleg eddig használtunk (benti cipő, kinti cipő, torna cipő, gumicsizma, téli csizma, ünneplőcipő), ágynemű.
A ruhákról érdemes talán külön szót ejteni, mert SZMK-s időmből feldereng, hogy több félreértés is származhat belőle: Az óvoda nem arra szolgál, hogy megmutassuk, milyen gyönyörű ruhatára van a szemünk fényének. Nyilván nem arra gondolok, hogy vigyük szakadtan, koszosan, de bent előfordulhat, hogy leeszik, összefestékezik, kint sarazzák, homokozzák magukat. Erre való a váltóruha, esetleg zacskó a szekrénybe, hogy abba gyűjthetik a mosásra váró darabokat. A cseredaraboknak olyanokat válasszunk, amik lehetővé teszik a réteges öltözködést, így biztosan elkerülhető a túlöltözöttség és alul öltözöttség is az udvaron.
Az ágynemű kapcsán arra kell figyelni, hogy vagy legyen váltáshuzat (kiscsoportba, balesetek miatt célszerű lehet), vagy pedig rögtön mossuk ki, amikor megkapjuk, hogy hétfőn fel tudják már húzni. Azt pedig, hogy szükséges-e bele paplan vagy párna, attól függ, hogy az adott óvodának van-e saját, ezt a dadusok meg tudják mondani.
A gördülékeny kezdetben segíthet, hogy mit kivel érdemes megvitatni:
A foglalkozásokat (például, hogy mikor készüljetek tornára), napirendet, ki jön a piciért, kirándulásokat, aggályainkat az óvodapedagógusokkal.
Az étkezéseket, allergiákat, gyümölcsöket, ágyneműket és mindenféle ellátáshoz kapcsolódó kérdéssel bátran fordulhatunk a dadusokhoz!
A programokba való segítséggel, csoportpénzzel, nagyobb léptékű javaslatokkal a csoport megszavazott szülői munkaközösség képviselőjét keressük. Mi például a szülőkkel összedolgozva az óvónők beleegyezésével elindultunk egy pályázaton, és nyertünk is. De ide tartozik például egy sütivásár gördülékeny megszervezése is.
--------------------------------------------------------------------------
Összességében elmondható, hogy a pedagógusok alaposan átgondolt listákkal szoktak készülni, attól biztosan nem kell tartani, hogy valami nem lesz jó. Ha valamiben nem vagyunk biztosak, KÉRDEZZÜNK! :-)
Ha jól számolom, már 3 hét eltelt szeptember 2-a óta és nekünk eddig viszonylag gördülékenyen teltek a napok. A gyerekek tréningezése és felkészítése napi rutin részét képzi, majd belejövünk (mire kijárják a 8. osztályt)!