Költözés egyszerűen

A költözésről mindenkinek a végeláthatatlan dobozhalmok, felfordulás és bosszankodás jut eszébe. Hiába a precíz felcímkézés, mégis úgy rakják be a költöztetők a csomagokat, hogy véletlenül se látszódjon, mi van benne. Ha pedig már használt dobozokat kapunk, ember legyen a talpán, aki megkülönbözteti a feliratokat!

nevtelen_1.jpg

Ha tudsz excelt kezelni, és szeretnéd minél kevésbé kiszolgáltatni magad annak, hogy csak túléld a költözést, megmutatom, hogy mi hogyan költözünk 3 gyerekkel, rengeteg cuccal, két lépésben!

Először is felépítettünk egy rendszert

Címkéket használtunk, amikre  nem szöveggel írtuk rá, hogy mi van benne, hanem számokkal. Ennek nagy előnye volt, hogy amíg valaki pakol és diktál, a másik a pihenőidejében előkészítette a számot, a táblázatba pedig jegyzetelte, hogy mi került bele. Minden csomag kettőt kapott, így pakolásnál nem kellett külön figyelni, hogy melyik oldalára van felírva a száma. Ha megtelt, lezáráskor megkapta a matricákat és már indulásra kész.

20190814_151053.jpg

A mi dolgainknak 3 számjegy elég lett: Az első a kategóriát jelöli, a másik kettő sorszámot.

A régi lakásunkat eladtuk, újat építettünk belőle, így adott volt a helyet, hogy köztes lakhatást szerezzünk magunknak. Két nagyobb csoportra szedtük a dolgainkat: amiket használni fogunk a következő időben napi szinten, illetve amit ráér az új házban kibontani. Ha kész lesz a ház, akkor pedig értelemszerűen szobánként mehetnek rögtön.

Mivel a tényleges tartalmát megosztott google drive-os exceltáblázatban rögzítettük, így mindketten egymástól függetlenül tudtuk tölteni, végeredményben pedig tételre pontosan le tudtuk írni, mi van a dobozokban:

koltozes_1.jpg

A nagyobb csoportok nálunk úgy alakultak, hogy mindenkinek lett sajátja (apa, anya, gyerek, baba), konyha, fürdőszoba, könyv, műszaki, egyéb. Kisebbek lehetnek például szerszámok, ruhák, dekorációk, játékok, igyény szerint.

A következő költözésnél a tárolás helye oszlopba az kerül majd, hogy melyik szobába kell tenni az adott csomagot. Ekkor rá fogunk tenni még egy jelzést, egy-egy színes pöttyöt (azt hiszem, ha nem csak mi pakolunk, az ajtófélfák is kapnak egyet-egyet).

Ezeken felül már csak egy jelzés maradt: egy jól látható, rikító színű törékeny jelzés!

Majd megszerveztük a szállítást és a tárolást

Mivel új szekrényeink is lesznek, azok szállítását a csomagjainkkal együtt bérelhető furgonnal oldjuk majd meg. Először a bútorok összeszerelése lesz a feladat, majd rögtön nyílhatnak az odavaló dobozok. Tulajdonképpen annyi időm lesz kicsomagolni, amíg a következő adag megérkezik, különben túl sok csomagot kell majd kerülgetni.

Mindennek az előkészületét szintén táblázatban készítettem el, így fiók pontosan fogom már tudni, mit hol szeretnék tárolni:

1. lépés:

Listát készítettem arról, mit melyik helységben szeretnék tárolni (mint később láthatod, nem biztos, hogy ott is lesz, de kiindulásnak jó). Ebben segít, hogy pontosan tudom mit hova tettünk!

2. lépés:

A fenti listát kiegészítettem azzal, hogy mit miben szeretek tartani (fiók, doboz, polc…)

3. lépés:

Egyeztettem az elképzeléseimet a szobaméretekkel, adottságokkal (konnektor, van-e azon a falon már valami? Pl.: kazán, elosztószekrény…)

4. lépés:

Most jöhet a szekrényválasztás! Körbenéztem, hogy milyen szekrények tetszenek (a képeket pinterestben gyűjtöttem külön mappákba), funkció szempontjából tudja-e azt (akár minimális átalakítással, kompromisszummal), amit szerettem volna: 

mosdo.jpg

Itt már bekapcsolódhatnak a külső szemlélők is, nálunk a férjem, hogy milyen átalakítások férnek bele a kapacitásába (és itt mérjük fel a saját képességeinket is, ha barkácsolni támad kedvünk), illetve vannak-e olyan szempontok, öltetek, amikre én esetleg (véletlen…) nem gondoltam. 

5. lépés:

Vásárlás, szerelés, barkácsolás

6. lépés:

Bepakolás!

A kicsomagolásban már rengeteget fog segíteni a táblázat, hiszen tételesen benne van, hogy mit hova pakoltunk. Egy szobán belül tíz dobozzal könnyebben megbírózik az ember lánya, mint tegyük fel a nappaliba bezsúfolt ötvennel.

És hogy hogyan lesz mindebből pár nap alatt élhető, működő háztartás? Kövess Instagramon, ahol elsőként értesülhetsz az itteni friss tartalmakról!

Címkék: Rendszerezés