A mesék kalandos világa

Egyszer volt, hol nem volt. Az üveghelyen is túl, ahol a kurta farkú malac túr, ott találjuk a legtöbb gyereket. Az álomvilág, mesevilág szerves részét képzi az életüknek, ugyanúgy, ahogy a játék.

Évek óta foglalkoztat a gondolat, hogy milyen meséket válasszak a gyerekeimnek. Már egészen kicsik voltak a porontyaim amikor szembesülnöm kellett vele, hogy a Nagyszülőknél milyen sok mesefilmet néznek. Az egyetemen sokat tanultunk a mesékről, a mesefilmek kontra mesekönyvek előnyeiről-hátrányairól. Az így kialakult véleményem szerint, ha a Nagyszülőknél mesefilmek dominálnak, akkor ha meg szeretném tartani az egyensúlyt, nálunk minimálisra kell őket venni.

Tudni kell rólam, hogy szeretem a rendszereket, de emellett a változatosságot is igénylem. Ezért valami olyan megoldást kerestem, amiben én is otthonosan mozgok, amiben jól érzem magam, és ahol Apa is be tud kapcsolódni. Manapság a sok klasszikus mese, új mese és mesefilm áradatban szerintem sokszor elveszik a lényeg: Mi szívesen tálaljuk ezeket gyerekeinknek nap, mint nap, vagy amikor tizedszer kell olvasni /megnézni ugyanazt, igazából unjuk már (mert ugye nem a mi kedvencünket fogja még egyszer kérni...)?

Sok kísérletezés után sikerült kialakítanom egy olyan rugalmas rendszert, amitől a mesélés igazi családi programmá válik, benne van az egyéniségünk, változatosságával minket is szórakoztat és amit most szívesen megosztok Veletek is.

A meseidő kiváló alkalom arra, hogy társunknak egy kis szusszanásnyi szabadidőt adjunk. Ha beosztjuk, hogy ki mikor mesél, abból mindenki profitál.

Ha szeretnél ezen a területen is saját kezedbe venni az irányítást, tarts velem! Térképezzük fel együtt a mesék színes világát!

20200727_151026.jpg

Ahogy a képen látjátok, nálunk heti blokkok vannak, minden napra jut egy külön mesekategória. A gyerekek így tudni fogják, hogy milyen fajta mesék közül választhatnak. Ami volt, azt egyszerűen eltakarjuk arra a hétre.

Ezek nem napokra vannak osztva, tetszőleges sorrendben csukjuk be őket (közös megegyezés szerint).

Az első csoport a mesekönyvek. Ezeket nem szeretném külön taglalni, óriási a választék belőlük. Fontos viszont, hogy olyan mesekönyvek kerüljenek be a háztartásotokba, amiket ti jónak tartotok, ne csak azért, mert az a divat (nálunk ilyen megfontolásból Anna, Peti, Gergő kimaradt, mi inkább felváltva két saját hősgyerekekről mesélünk: Anya Flóráról és testvéreiről, Apa Jázminról).

A második a verses mesék, ének mesék, estéről szóló énekek, altatók. Ehhez már gyűjtöttem ajánlót, mert talán elsőre nem ugrik be, mit is lehetne énekelni, ami mese is... A listát bátran egészítsétek ki! Ha velem is megosztjátok, szívesen bővítem vele az itteni listát!

Versek:

Itt is hasonló a helyzet az előzőhöz, óriási a választék. Egy-két (itthon) népszerűbbet azért megemlítek:20200728_163606.jpg

  • Weöres Sándor versek
  • Nemes Nagy Ágnes versek
  • Gazdag Erzsi versek
  • Fazekas Annak: Öreg néne őzikéje
  • Csukás István: Sün Balázs
  • József Attila: Altató
  • Kormos István: A fázó rókafiak
  • Bogo Katalin: Fut a kicsi vonat
  • Aranyosi Ervinnek is vannak kedves meséi
  • Stb.

Ének mesék:

  • Három szabó legények (A "mekk mekk mekk" részt az énekli, akire mutatok)
  • Volt egy kicsi kakasom
  • A part alatt
  • Ül a tó partján káróktona
  • Volt egyszer egy iciri piciri házacska
  • Egyszer volt, hol nem volt egy icipici házikó
  • Egyszer egy királyfi, mit gondolt magában?
  • Volt egyszer, hej, de rég
  • Egyszer egy hétpettyes katicabogárka
  • Én elmentem a vásárba
  • Stb.

Estéről szóló énekek:

  • A nap nyugodni tér
  • Már nyugosznak a völgyek
  • Édes fülmile (ezt a dallama miatt választottam ide, szeretik, megnyugszanak tőle)
  • A nap leszáll
  • Itt a este, ránk borul árnya

Ide tartoznak még a színdarabok is. Manapság már a youtube.com-on is vannak fent teljes előadások (az Álomutazót jó szívvel ajánlom), vagy azon keresztül otthonról (karanténban nagyon jól ki lehet zökkenteni vele a családot), vagy élőben is megtekinthetjük őket. Érdemes körülnézni!

A harmadik blokk a diafilmek. Ehhez sem fűznék külön semmit: nekünk van egy "kezdő" készletünk régről (Papától kaptuk), azok közül válogatunk, ha pedig egy-két sóhaj felüti a fejét (Bibliai történetek, Bogyó és Babócás most éppen), azt a következő ünnepre beszerezzük.

Ezen a napon báb előadásokat is választhatnak: vagy mi bábozunk, vagy Süsü, Minden egér szereti a sajtot, stb. kerül terítékre.

12312128_932527070116574_149091137_n.jpgA negyedik a fejből mese, saját mese. Ez annyiból rugalmas, hogy vagy Apa vagy Anya mesél. Két külön gyerekről szól, minden este külön történetet mesél el (talán egyszer azok is felkerülnek ide... Meglátjuk.). Mi megkértük Mamit, hogy ajándékok helyett meséket írjon a gyerekeknek születésnapokra, nagyobb ünnepekre. Persze nem csak ezt kapták végül, a szemléletváltás nem könnyű, de csodálatos kis mesék születtek, amiket ezeken a napokon fel tudunk olvasni, ha éppen egyikőnknek sincs ihlete.

Az ötödiket nevezzük tudományos estének. Ezeket nálunk főleg Apa tartja. Ilyenkor vagy képes könyveket lapozgatnak, ahol angolul (iskolásunk azt tanul) és németül (ovisunk nemzetiségi óvodába jár) megbeszélik a képek neveit (vagy elolvassák a felbontandó üdítők, nasik hozzávalóit angolul és németül...), vagy előveszik a nagy természetről szóló könyveket és együtt csodálják meg az élővilág szépségét, olvasnak érdekességeket. Ha én vagyok ezen a napon a soros, akkor kérdezz-feleleket játszunk. Erre érdemes kicsit utánaolvasni a dolgoknak, nehogy zavarba hozzanak minket a kis Nagytudásúink a saját háttérismereteikkel (vírusok, vulkánok, dínók, állatok... Miértek?...)! :-)

A hatodik utolsó mesekör a mesefilmek. Valljuk be őszintén, egyszer-egyszer jól esik lazítani, miért ne tehetnénk meg közösen? A szabály az, hogy attól függően, hogy milyen gördülékenyül és hamar zajlik le az esti rutin, attól függően egy kicsi (max. 20-30 perc), két kicsi vagy egy hosszú mesét választhatnak.

Ide viszont fontos megemlítenem, hogy van egy dolog, amire időt szántam, amíg a gyerekek csecsemők voltak és több időm volt: A mesék átnézése EGYEDÜL. Minden számomra ismert mesét egyesével újranéztem és csoportosítottam, hogy mi az, amit szívesen megmutatnék nekik, milyen szókincset hallanék szívesen vissza (például Pompom így sajnos későbbre tolódott, mert a "bosszút állok, amiért nem jártál a kedvemben"-t nem szerettem volna túl hamar meghonosítani...). Utána jöhetett a pendrive és mehetett a Nagyszülőkhöz a repertoár.

Fontosnak tartom, hogy ne mások véleménye domináljon itt se, mert te fogsz magyarázatot fűzni a gyerekednek a meséhez, ha nem világos neki valami. Amivel nem tudsz azonosulni, azt ne nézzétek. Ami nektek is tetszik (szülőknek), az mehet. Tiszteletben kell azonban tartani, ha a Nagyszülőknek vannak kritériumai. Szűkíteni lehet a kört, a bővítési javaslatokat beszéljétek át közösen. 

Már biztosan furdalja az oldalatokat a kíváncsiság, hogy mi lehet a hetedik helyen a kérdőjel? Nem csigázlak titeket tovább: Ezen a napon bónusz van: véletlen szerűen kisorsoljuk, hogy az eddigiek közül melyik csoport meséi legyenek azon a napon. Rövid távú terveim között van egy dobókocka készítése, amin az előző hat nap mintái szerepelnek majd, de addig is húzással meg tudjuk oldani.

A gyerekek szeretnek velünk időt tölteni. Az Üveghegy túl is várnak minket, hogy közös élményeket szerezzenek velünk. Nagyon érzékenyek, megérzik, ha már csak tuszkolnánk őket az ágyba. Gondold át, hogy a fentiek hogyan tudnak téged segíteni abban, hogy egy olyan mesés rendszert alakíts ki, amiben a te egyéniséged is benne van, amiben komfortosan mozogsz és jól érzed magad közben.

Kívánom, hogy ez a mesevilág titeket is magával ragadjon, és együtt fedezzétek majd fel a mesék csodálatos világát!

Élményekben gazdag estéket, majd azokon túlt!

--------------------------------------------------------------------------

A csodaszép tündéres képet a www.konyhakontrolling.hu Konyhatündére készítette az egyik mesémhez. :-)

Bóbitát Hincz Gyula rajzolta.

Címkék: Gyereksarok