Ünnepek, hagyományok - Augusztus 20.
Minden évben eljön az a nap, amiről még én sem vitathatom el, hogy nem családi-, otthonmaradós nap: ez pedig augusztus 20-a. A tömeg ezen az egy napon nem pejoratív értelmű számomra, ezen az egy napon én is csatlakozom a közös ünnepséghez.
Mielőtt megmutatnám, hogy mi melyik hagyományokat tartjuk meg a családunkban, röviden ejtsünk szót arról, hogy miért is nem magánügy ez az alkalom:
Augusztus 20-a igazi vidám, magyar ünnep, emellett nagyszerű lehetőség, hogy átgondoljuk egy kicsit a múltunkat, felfrissítsük a gyökereinket. Ez egy nagyon sokoldalú nap: István király szentté avatását, az államalapítást, és az aratás végét is ünnepeljük.
De hogyan áll ez össze egy teljes egésszé? Ha te is tartalmasan tölthetnéd el ezt az ünnepet, átgondolnád, hogy miért is csinálunk ekkora felhajtást neki minden évben, és nem csak egy újabb hosszú hétvégét látnál benne, tarts velem!
Mi általánosságban szeretünk olvasni, ünnepekkor törekszem rá, hogy az ünnepnek megfelelő olvasmányt válasszak magunknak, amit később átbeszélünk, rossz idő esetén eljátszunk. Sok témát érinthetünk: István király trónra lépését, intézkedéseit, illetve miért fontos, hogy letelepedtünk, hogyan éltek őseink előtte, mindennek milyen hatása volt arra, ahogy mi most élünk, milyenek a környezeti adottságai az országunknak (Jó választás volt-e?), továbbá megnézzük, hogy milyen ünnepi hagyományok vannak ezen a napon.
Ciklikusan minden évben szóba kerülnek majd ezek a kérdések, és a gyerekek érdeklődéséhez igazítva mélyülünk majd bele a témákba.
Mi budapestiek vagyunk, így ezt tudom nektek megmutatni, de mindenképp érdemes körbenézni a helyi programoknak, hiszen van élet, és ünnep a fővároson kívül is. Költözés után, jövőre megmutatom majd ennek a vidéki megfelelőjét is.
Augusztus 20-áról szinte mindenkinek a tűzijáték jut eszébe, nem is ok nélkül, hiszen ezen a napon minden évben színvonalas kompozíciókkal kápráztatnak el minket. Mi is szeretünk kimenni a Duna partra, végigsétálni a Magyar ízek utcáján, a végén pedig megkoronázni a napot megpihenve a csodás fényjáték látványával.
Ha már Magyar ízek utcája, akkor családi hagyomány nálunk, hogy megkóstoljuk Magyarország legújabb tortáját (A linken később megtalálható lesz a receptje, ha valaki kedvet érez később otthon elkészíteni). Év közben nem szoktunk cukrászdában tortát fogyasztani, én túl édesnek találom a kínálatot, de nagyra értékelem a törekvést, hogy minden évben több cukrászda is fáradozik azon, hogy ehhez az alkalomhoz méltó ünnepi tortát alkosson. Az adott évben el szoktunk látogatni a nyertes cukrászdába, hogy megkóstoljuk az eredeti recept szerint készülő édességet.
Szintén ezen a napon, ugyanitt megkóstolható az év fagylaltja is, így ezen a napon a kalóriaszámlálókat mi félretesszük, mert eddigi tapasztalataim szerint igazán különleges ízkombinációk szoktak nyerni, érdemes megkóstolni!
Az aratás ünnepébe eddig még nem kapcsolódtunk bele, ez nálunk egy újítás lesz majd. Idén 8. éve rendezik meg három kategóriában (fehér-, rozs-, innovatív kenyér) a kenyérversenyt, amire klasszikus kovászos, csak természetes magyar alapanyagokból készült kenyerekkel lehetett nevezni, ezek közül választják ki minden évben a Szent István napi kenyeret.
A Budai várban minden évben ezen a hosszú hétvégén kerül megrendezésre a Mesterségek ünnepe is. Amíg Nagymamám élt, ez volt az a nap, amikor együtt felmentünk a várba és megcsodáltuk a szebbnél szebb kézműves alkotásokat, és mivel gyönyörű tányérgyűjteménnyel rendelkezett, minden évben választhatott itt magának egy újabb darabot.
Ha gyerekekkel megyünk vásárba, akkor megállapodunk velük, hogy egyszer végigsétálunk, mindenhol alaposan körbenézhetnek, és a végén választhatnak egy-egy vásárfiát maguknak. Azt a trükköt szoktuk bevetni, hogy amire a végén is vissza tudnak emlékezni (6 és 3 évesekről beszélünk), az tényleg fontos annyira, hogy megkaphassák.
Ezután már csak leülünk valahova a Duna partra falatozni, beszélgetni és várjuk a napunk koronáját, a tűzijátékot.
Esős időben készíthetünk/fogyaszthatunk akár nemzeti színben pompázó, vagy csak tipikusan magyar ételeket, italokat, édességeket. Kerülhet az ünnepi asztalra fehér terítő, piros szalvéta, piros és fehér virágok sok zölddel, stb. Merd elengedni a fantáziádat!
Megnézhetünk színvonalas, magyar filmet, gyerekekkel mesét.
Természetesen ez egy számunkra ideális programterv, nem minden év volt alkalmas arra, hogy klasszikusan így végigcsináljuk: kedvezőtlen időjárás vagy egészségi állapot miatt mi is maradtunk már otthon. Ellenben ha megvannak a feltételek ahhoz, hogy megadjuk ennek az ünnepnek a módját, ne maradjunk otthon punnyadni: a hagyományok segítenek erősíteni a gyökereinket, kimozdítanak a hétköznapokból és közös élményeket szerezhetünk általuk.
A fentieknél jóval több program várja az érdeklődőket, nézz körül, merj kísérletezni! Ami pedig a legjobban tetszik, azt tedd bátran hagyománnyá!
--------------------------------------------------------------------------
Inspiráló képeket Pinteresten keresztül a következő honlapokról merítettem:
Lecsó: https://citromdiszno.blog.hu/2019/06/25/lecso_672
Somlói galuska: https://www.femcafe.hu/cikkek/recept/somloi-galuska-eredeti-recept
Meggyleves: https://rozekacsa.blog.hu/2015/06/21/hideg_meggyleves_102
Hurka-kolbász: https://www.szeretlekmagyarorszag.hu/33-tipikus-magyar-etel-ami-meghodithatja-a-vilagot/
Kürtős kalács: https://www.hobbyrendeles.hu/hazi-kurtoskalacs-keszito.html
Hortobágyi palacsinta: https://cookpad.com/hu/receptek/1924846-hortobagyi-husos-palacsinta
Gulyásleves: https://finomatmaskepp.cafeblog.hu/2019/01/29/gulyasleves-a-hungarikum/
Piros-fehér-zöld pohárdesszert: http://manokonyha.blogspot.com/2009/03/piros-feher-zold.html
Kolbász: http://videk.ma/2016/03/csabai-kolbasz-hungarikum-recept/
Paprikás csirke nokedlivel: https://cookpad.com/hu/receptek/2510758-paprikas-csirke-nokedlivel